Osvětimany

Osvětimany patří k obcím, jejichž historie sahá až k době velkomoravské. Leží u soutoku Klimentského a potoka a potoka Hruškovice. Podle pověsti se zde byzantská mise vedená bratry Cyrilem a Metodějem setkala s vyslanými muži, tzv. many, přičemž bratr Metoděj řekl svému bratru Cyrilovi: „Bůh osvěť ty many“, a tak vznikl název obce Osvětimany.

Mezi hlavní památky Osvětiman patří kostel svatého Havla z konce 15. století, který stojí na původním dřevěném kostelu ze století 14. Dalšími památkami jsou sochy svatého Jana Nepomuckého a Panny Marie, několik křížů, hraničních kamenů a kaplička svatého Vendelína. Nesmíme zapomenout ani na Národní kulturní památku Hradisko svatého Klimenta z 9. století s pozůstalostmi církevní stavby, která se nachází uprostřed Chřibů na severozápad od obce Osvětimany. V lesích za obcí najdeme skalní útvary, kterým se zde říká Čertovy skály.

Další památkou městyse jsou nedaleký Ježovský lom a severozápadně od Osvětiman rozkládající se vodní nádrž, která se v letních měsících využívá ke koupání. Nechybí ani řada cyklotras a turistických stezek, které vedou převážně do Přírodního parku Chřiby. V zimních měsících si přijdou na své i lyžaři, kteří mají možnost navštívit SKI park Osvětimany s lyžařským svahem, hospodou Na Srubu, penzionem Malovaný a jinými turistickými lákadly.

Kultura Osvětiman je velmi bohatá. K nejvýznamnějším akcím patří např. plesy, Fašanky, Výstava vín, Čarodějnický rej, Folklorní festiválek, Rybářské závody a Slovácké hody s právem s krojovaným průvodem.

 

 

Kontaktní údaje:

Městys Osvětimany

Osvětimany 350

687 42 Osvětimany

Telefon: 572 594 111

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.osvetimany.cz

Více z této kategorie: « Modrá Salaš »