Stříbrnice

Obec Stříbrnice se nachází v údolí Medlovického potoka. Je jednou z nejstarších obcí Uherskohradišťska, přičemž nejstarší obyvatelé pocházeli až z období Velkomoravské říše. Název obce bývá spojován se stříbrem, které se mělo v prostorách nacházet. Geologický podklad však výskyt stříbra nedokazuje. Druhou teorií o původu jména obce je existence stříbrné brány, která zde kdysi stávala.

Památkami, kterými se může obec Stříbrnice pyšnit, jsou např. barokní kaplička svatého Prokopa z 18. století, farní kostel svatého Prokopa v novorománském slohu, barokní morový sloup se sochou bičovaného Krista z první poloviny 18. století. Stříbrnické občany měla od všech nepohod chránit socha svatého Jana Nepomuckého z poloviny 18. století, kterou najdeme na rozcestí nad Smraďavkou. Další památkou je např. památník 27 padlých občanů za 1. světové války.

Stříbrnické paseky byly pro svou krásnou krajinu vyhlášeny přírodním parkem a později sloučeny s Přírodním parkem Chřiby. I chalupy si ponechaly svůj původní chalupářský ráz a slouží k rekreaci.

Milovníky cyklosportu potěší existence cyklostezek od Boršic a Smraďavky přes Stříbrnické paseky do Medlovic a chřibských lesů.

Kulturní život obce Stříbrnice je velmi bohatý. Zmiňme např. Myslivecký a Maškarní bál, Fašank, Stavění a kácení máje, Martinské hody s právem, ale i známou dechovou hudbu Stříbrňanku.

 

 

Kontaktní údaje:

Obec Stříbrnice

Stříbrnice 124

687 09 Stříbrnice

Telefon: 572 501 191

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.stribrnice.cz

Média

Více z této kategorie: « Staré Hutě Stupava »