Pečená kachnička

Postup: Kachnu pečlivě omyjeme studenou vodou. Nasolíme ji zvenčí i zevnitř. Položíme ji do dostatečně velkého pekáče, který má i pokličku, aby se kachna mohla péct zakrytá. Do kachny vložíme oloupaná jablka i s jádřinci. Kolem kachny rozložíme na měsíčky pokrájenou cibuli. Celou kachnu dobře okmínujeme. Maso podlijeme troškou vody a dáme péct v přikrytém pekáči na 150 °C. Během pečení podléváme kachnu výpekem. Pečeme asi tři hodiny. Nakonec kachnu odkryjeme, aby zezlátla. Podáváme s knedlíkem a červeným zelím. Potřebujeme:…

Jitrnice jaké svět neviděl

Postup: Vepřový bok a lalok dáme vařit do horké vody. Přidáme plíce. Lalok a bok uvaříme do polo měkka, plíce do měkka. Připravíme si mlýnek s dírkami o průměru asi 3 mm. Na tomto mlýnku si umeleme plíce. Dále umeleme játra, a to dvakrát po sobě. Vepřový bok vykostíme a nakrájíme na kostičky o hraně asi 0,5 cm. Tvrdší rohlíky nakrájíme na kostičky. Lalok nakrájíme také na kostičky o hraně asi 0,5 cm. Připravíme si velkou mísu, do které vložíme…

Zabíjačková jelita

Postup: Den předem uvařené kroupy zalijeme ve velké míse dobře promíchanou krví. Tuto směs necháme chvíli odpočívat, aby se kroupy dostatečně nasákly krví. Vepřový bok, lalok a plíce uvaříme doměkka. Vepřový bok a laloky nakrájíme na drobné kostičky. Plíce umeleme na mlýnku. Umleté plíce a na kostky nakrájené bok a lalok přidáme do směsi krve a krup. Přidáme nakrájené škvarky, osmahlou cibulku na sádle, sůl a koření. Vše dobře promícháme. Plníme do tlustých vepřových střev, která zajistíme špejlí. Vaříme v …

Černá polévka

Postup: V hrnci si přichystáme vývar, který nám zbyl z vařeného vepřového ovaru. Tento vývar přivedeme k varu. V misce si pečlivě rozšleháme krev, kterou následně za stálého míchání vlijeme do vařícího vývaru. Kroupy uvaříme doměkka. Na pánvi zpěníme na sádle cibulku, přidáme na kostky nasekanou slaninu. Slaninu i s cibulkou přidáme do polévky. Nakonec přidáme koření a dochutíme solí a pepřem. Vše ještě necháme povařit na mírném plamenu. Nakonec dochutíme polévkovým kořením, jak má kdo rád. Podáváme s chlebem.…

Tatarák z hovězího masa

Postup: Hovězí maso si naškrábeme ostrým nožem na co nejjemnější hmotu. Připravíme si nasekanou šalotku na jemno, vajíčko (nejlépe bio), hořčici, kečup, worcester, sůl a čerstvě umletý pepř. Vše smícháme vidličkou dohromady, aby vznikla jednotná směs. Podle chuti přidáváme worcester či kečup. Ale ne tolik, aby chuť těchto ingrediencí přebila chuť masa. Podáváme s čerstvě usmaženými topinkami potřenými česnekem. Potřebujeme: Hovězí svíčková Šalotka Vajíčko Plnotučná hořčice Kečup Worcester Sůl Pepř Chléb a olej na topinky Česnek na topinky

Ovar

Postup: Vepřový ovar lze připravovat z několika částí prasete. K výrobě ovaru používáme buď vepřovou hlavu, koleno, bůček, ramínko, plecko nebo vepřové laloky, které jsou pro přípravu ovaru nejtučnější částí. Pokud chceme ovar libový, zvolíme plecko. Pokud máme rádi půl na půl, zvolíme bůček, na kterém najdeme jak maso libové, tak i tučné. Maso si očistíme, dáme do hrnce, do kterého jsme si dali předem vařit mírně osolenou vodu. Přidáme cibulku a kuličky pepře. Maso vaříme doměkka. Nakonec maso vyjmeme…

Mozečková omáčka

Postup: Kousek uvařeného podbradku nakrájíme na malé kostičky. Vložíme je do hrnce a opečeme. Na vedlejší pánvi si připravíme zásmažku ze sádla a hladké mouky, kterou přelijeme zeleninovým vývarem. Přiléváme také kousek vývaru, který se vařil v zabíjačkovém kotli. Vše důkladně provaříme. Nakonec přidáme naškrabaný vepřový mozeček a dvě až tři lžíce krve. Podle chuti přidáme sůl, pepř a česnek. Nakonec zjemníme smetanou. Podáváme s opečeným podbradkem a chlebem. Potřebujeme: Vepřový mozeček Zeleninový vývar Vývar ze zabíjačkového kotle Hladká mouka…

Drkotina

Postup: Do hrnce dáme očištěné vepřové nožky, koleno, kůže a oháňku. Zalijeme vodou, osolíme. K tomu přidáme zeleninu, dvě lžíce octa, 10 kuliček celého pepře a vše vaříme doměkka. Po uvaření vyndáme maso z hrnce. Obereme jej od kostí a nakrájíme na malé kousky. Kosti a kůže necháme v hrnci znovu ještě vařit, aby se z polévky později stal pevný rosol. Nakrájené maso dáme do misek, přidáme nakrájenou uvařenou zeleninu a vše zalijeme procezenou polévkou. Poté necháme pořádně vychladit, dokud…

Smažené masopustní koblihy

Postup: Z trochy mouky, droždí, cukru a mléka vytvoříme kvásek. Do mísy nasypeme zbylou mouku, uprostřed uděláme důlek. Přidáme vykynutý kvásek, žloutky, tuk, sůl, rum a z tohoto vytvoříme těsto, které by mělo být vláčné. Necháme kynout asi jednu hodinu. Po vykynutí vykrajujeme lžící zhruba stejně velké tvary, které zakulatíme rukama a položíme na vál. Přikryjeme čistou utěrkou a necháme ještě kynout. Až kousky těsta vykynou, vytvarujeme z nich placky, uprostřed necháme důlek. Smažíme na rozpáleném tuku dozlatova. Pozor, je…

Pečené boží milosti

Postup: Z uvedených ingrediencí zpracujeme těsto, které se nechává asi 30 minut odpočívat. Poté toto těsto vyválíme válečkem natenko. Pak už jen vykrajujeme různé tvary, např. trojúhelníčky, čtverečky, hvězdy apod. Ty pak uprostřed nožem nebo rádýlkem několikrát prořízneme (ne k okraji, jen uprostřed tvaru). Pečeme v předehřáté troubě na pečicím papíře až je těsto jemně zlatavé. Ještě horké obalíme opatrně v mletém cukru smíchaném s vanilkovým cukrem (milosti jsou křehké). Potřebujeme: 400 g hladké mouky 300 g másla 3 žloutky…

Smažené boží milosti

Postup: Z trochy mouky, droždí, cukru a mléka vytvoříme kvásek. Do mísy nasypeme zbylou mouku, uprostřed uděláme důlek. Přidáme vykynutý kvásek, žloutky, tuk, sůl, rum a z tohoto vytvoříme těsto, které by mělo být vláčné. Necháme kynout asi jednu hodinu. Po vykynutí vykrajujeme lžící zhruba stejně velké tvary, které zakulatíme rukama a položíme na vál. Přikryjeme čistou utěrkou a necháme ještě kynout. Až kousky těsta vykynou, vytvarujeme z nich placky, uprostřed necháme důlek. Smažíme na rozpáleném tuku dozlatova. Pozor, je…

Pěry

Postup: Na vál nasypeme mouku, doprostřed vklepneme vajíčko a jeden žloutek. Mícháme vidličkou a poté přidáváme zhruba 1 dcl vody, aby vzniklo těsto o něco řidší než na přípravu nudlí. Ze zpracovaného těsta vyválíme placku, kterou krájíme na čtverečky. Plníme povidly. Pevně přitiskneme, aby povidla nevytekla. Vaříme ve vroucí osolené vodě, dokud pěry nevyplavou. Nakonec pomastíme máslem a posypeme mákem nebo ořechy. Potřebujeme: 1 vejce 1 žloutek 1 dcl vody Polohrubá mouka

Žebrácká polévka

Postup: V hrnci uvaříme dvě brambory, které jsme si nakrájeli na kostičky. Dochutíme solí. Když jsou brambory poloměkké, přidáme chleba na kostičky, necháme chvíli provařit. Promícháme metličkou, přidáme rozšlehané vajíčko a petrželku. Nakonec přidáme plátek domácího másla. Potřebujeme: 2 větší brambory Sůl Dva krajíce chleba 1 vejce Čerstvě nasekaná petrželka Domácí máslo

Zeleninová polévka s tuřínem

Postup: Cibuli, brambory, tuřín, mrkev a petržel nakrájíme na kostičky, které osmahneme na sádle. Přidáme koření a vše zalijeme vodou. Nakonec přidáme předem namočené sušené houby i s vodou, ve které se namáčely. Uvaříme do poloměkka. Uzené koleno dáme vařit zvlášť do jiného hrnce. Až je maso uvařené, obereme ho a nakrájíme. Vložíme maso do polévky, deset minut povaříme a podáváme s chlebem. Potřebujeme: 1 velká cibule 4 brambory 50 g sádla 1 vepřové uzené koleno ½ hlávky kapusty 1…

Uzená polévka

Postup: Uzené maso omyjeme studenou vodou. Dáme ho vařit do hrnce a přidáme nakrájenou zeleninu. Zvolna vaříme, až maso změkne. Nakonec vývar přecedíme, přidáme kroupy, nakrájené zelí (lze jen natrhat na kousky) a brambory na kostičky. Vaříme vše doměkka. Ochutíme solí, česnekem a majoránkou. Potřebujeme: Uzené maso (např. koleno) Mrkev Cibule Petržel Celer Kroupy Hlávkové zelí Brambory Sůl Česnek Majoránka

Škvarkový krajanec z Hluku

Postup: Mouku přesejeme přes síto na vál. Uděláme důlek, do kterého dáme cukr, rozdrobené kvasnice a vlažnou smetanu. Necháme vzejít kvásek, pak přisypeme sůl, sádlo a umleté škvarky. Z této směsi vypracujeme vláčné těsto, které necháme chvíli odpočinout pod čistou utěrkou. Poté si těsto rozdělíme na dva díly (lze i na čtyři, pokud chceme menší krajance). Z dílů vyválíme placky, které by měly být tlusté asi 2 cm. Ty přeneseme na plech a nožem naznačíme na plackách mřížku. Posypeme solí…

Povidlová omáčka z Hluku

Postup: Na domácím sádle si připravíme světlou jíšku, kterou rozředíme vývarem či vodou. Dosolíme, přidáme povidla a dobře provaříme. Nakonec dochutíme cukrem, citronovou kůrou a mletou skořicí. K ozvláštnění je dobré přidat nakrájené sušené švestky. Podáváme s knedlíkem a uzeným masem. Potřebujeme: Domácí sádlo Hladká mouka Vývar nebo voda Povidla Cukr Sůl Citronová kůra Mletá skořice

Podmáslový krajanec z Hluku

Postup: Z hladké mouky si vytvoříme na vále důlek, do kterého přidáme podmáslí. Přisypeme prášek do pečiva a vypracujeme těsto, které rozválíme asi na 0,5 cm a potřeme sádlem nebo nastrouhaným 100 % tukem. Těsto přeložíme a opět rozválíme, toto pak rozdělíme na dva díly, které znovu rozválíme na asi 2 cm tlustý pláty. Ty přeneseme na plech, nožem na plátech naznačíme mřížku a placky posypeme kmínem a solí. Pečeme v předehřáté troubě na asi 180 °C dozlatova. Potřebujeme: 500…

Omáčka z drobů

Postup: Kořenovou zeleninu dáme do hrnce, přidáme očištěné žaludky a zalijeme vodou. Vaříme, dokud nejsou vnitřnosti měkké. Na pánvi si z másla a hladké mouky připravíme světlou jíšku, kterou přidáme do vývaru, ve kterém jsme vařili žaludky. Zeleninu, která nám zůstala po přecezení, přepasírujeme přes síto do omáčky. Dále budeme zpracovávat drůbeží játra, která naškrábeme nožem na prkénku a podusíme je na zpěněné cibulce se sádlem. Tuto směs vmícháme do omáčky. Vše zjemníme smetanou, přidáme podle chuti sůl, ocet a…

Omáčka ke kuřecímu masu

Postup: Cibulku pokrájíme na jemno, smažíme na sádle dorůžova. Přisypeme trochu sladké papriky a jeden utřený stroužek česneku. Vše zalijeme vývarem (nejlépe slepičím). Na pánvi si připravíme zásmažku ze sádla a hladké mouky. Zásmažku vmícháme do směsi. Přidáme mléko a zvolna vaříme. Nakonec přidáme smetanu a omáčku dochutíme solí a pepřem. Omáčku podáváme s knedlíkem a vařenou slepicí, kuřetem. Potřebujeme: Cibule Sádlo Mletá sladká paprika 1 stroužek česneku Vývar Hladká mouka Mléko Smetana 33% Sůl Pepř

Okurková (oharková) omáčka

Postup: Na pánev dáme sádlo, přisypeme hladkou mouku a připravíme světlou zásmažku. Tu zalijeme studeným mlékem a na mírném plamenu vaříme do zhoustnutí. Omáčku dochutíme octem, solí, cukrem a přidáme nakrájené okurky (nakládané, kvašené), které jsme podusili na másle. Nakonec vmícháme rozšlehaný žloutek v troše mléka. Omáčku zjemníme smetanou a provaříme. Podáváme s vajíčkem nebo uzeným masem a s knedlíkem. Potřebujeme: Sádlo Hladká mouka Mléko Ocet Sůl Cukr Okurky (nakládané nebo kvašené) Žloutek Smetana 33%

Křenová omáčka

Postup: Na pánvi si připravíme světlou jíšku z másla a hladké mouky. Zásmažku podlijeme chladným vývarem a mlékem. Metličkou vše rozšleháme dohladka. Mírně osolíme a přivedeme k varu. Poté ztlumíme plamen a zvolna vaříme. Nakonec přimícháme smetanu a jemně nastrouhaný křen. Krátce povaříme, podle chuti dochutíme cukrem a solí. Vmícháme kousek másla a podáváme s uzeným masem a knedlíkem. Potřebujeme: Hladká mouka Máslo Vývar Mléko Sůl Smetana 33% cukr

Koprová omáčka

Postup: Na pánev dáme sádlo, přisypeme hladkou mouku a připravíme světlou zásmažku. Tu zalijeme studeným mlékem a na mírném plamenu vaříme do zhoustnutí. Omáčku dochutíme octem, solí, cukrem a nasekaným koprem. Nakonec vmícháme rozšlehaný žloutek v troše mléka. Omáčku zjemníme smetanou a provaříme. Podáváme s vajíčkem nebo uzeným masem a s knedlíkem. Potřebujeme: Sádlo Hladká mouka Mléko Ocet Sůl Cukr Kopr Žloutek Smetana 33%