Zlechov

Zlechov tvoří se sousední obcí Tupesy konurbaci. Nachází se zde jedno z nejstarších slovanských sídlišť na našem území, kde došlo k objevům z doby paleolitu a neolitu. Vznik obce je datován kolem 11. století, ale nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1207, kdy byl Zlechov pod patronátem velehradského kláštera. Ten přinesl obci mnohé výhody, např. znalost pěstování vinné révy, která se využívala k bohoslužebným účelům. Název obce Zlechov pochází od odvození slovního spojení „vsi lidí Zlechových“, ale ve 13. století se objevuje také varianta Lechov, tzn. vesnice náležící Lechu či Zlechu.

Památky, které v této obci najdeme, stojí určitě za povšimnutí. Např. boží muka u silnice do Tupes z 15. století. Další památkou je barokní socha svatého Jana Nepomuckého v srdci obce, kamenný kříž ze 17. století, který je dnes uložen v Galerii Slováckého muzea v Uherském Hradišti. V roce 1944 zde byl postaven kostel svaté Anny, který byl vysvěcen roku 1994. Nesmíme opomenout ani místní památný strom, a to malolistou lípu.

Cyklostezky a cyklotrasy nabízejí krásnou projížďku vedoucí ze Starého Města až sem, odkud cyklisté mohou pokračovat do Tupes, na Velehrad, do Buchlovic nebo ještě dál.

Kulturní život slovácké obce Zlechov je velmi bohatý, např. Slovácké říjnové hody s právem, které jsou označovány jako císařské. Tento název vznikl nařízením císaře Josefa II., který toto přikázal vesnicím pořádajícím hodové zábavy bez místního kostela. K dalším kulturním zvykům patří velikonoční hrkání, šlahačka, ale i plesy, košt vína, slivovice, stavění a kácení máje, Mikuláš, adventní koncert a další.

 

 

Kontaktní údaje:

Obec Zlechov

Zlechov 540

687 10 Zlechov

Telefon: 572 597 339, 725 121 076

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.obeczlechov.cz

Více z této kategorie: « Velehrad Mikroregion Buchlov »