Fašankové dobroty

K fašanku neodmyslitelně patří kromě tradičního tanečního veselí i nejrůznější dobroty. K těm nejtradičnějším se musíme věnovat, jelikož by byla obrovská škoda, kdyby se na ně v dnešní uspěchané době zapomnělo. Tak zpomalte trochu a vychutnejte si i Vy doma tradiční fašankové speciality.

 

Pečené boží milosti

 

Postup:

Z uvedených ingrediencí zpracujeme těsto, které se nechává asi 30 minut odpočívat. Poté toto těsto vyválíme válečkem natenko. Pak už jen vykrajujeme různé tvary, např. trojúhelníčky, čtverečky, hvězdy apod. Ty pak uprostřed nožem nebo rádýlkem několikrát prořízneme (ne k okraji, jen uprostřed tvaru). Pečeme v předehřáté troubě na pečicím papíře až je těsto jemně zlatavé. Ještě horké obalíme opatrně v mletém cukru smíchaném s vanilkovým cukrem (milosti jsou křehké).

 

Potřebujeme:

400 g hladké mouky

300 g másla

3 žloutky

1 dcl bílého vína

Mletý cukr

Vanilkový cukr

 

Smažené boží milosti

 

Postup:

Přichystáme si vál, na který nasypeme mouku. Uprostřed uděláme důlek, do kterého dáme žloutky, smetanu, sůl a mletý cukr. Vše smícháme opatrně dohromady. Při hnětení těsta přidáváme dle potřeby mouku, aby vzniklo hladké lesklé těsto. To pak necháme ve tvaru koule odpočívat na válu, přikryjeme jej miskou a čekáme asi půl hodiny. Poté vyválíme tenkou placku, ze které pomocí rádýlka vykrajujeme čtverečky o straně přibližně deset centimetrů. Těsto uprostřed rádýlkem několikrát překrojíme (ne až do kraje). Milosti smažíme na 100 % tuku, dokud nejsou zlatavé. Ještě horké obalujeme v mletém cukru nebo jen pocukrujeme mletým cukrem přes sítko.

 

Potřebujeme:

1 kelímek šlehačky 33 %

10 žloutků

Hladká mouka (tolik, kolik je třeba ke správné konzistenci těsta)

Špetka soli

Špetka mletého cukru

750 g 100 % tuku na smažení

 

 

Smažené masopustní koblihy

 

Postup:

Z trochy mouky, droždí, cukru a mléka vytvoříme kvásek. Do mísy nasypeme zbylou mouku, uprostřed uděláme důlek. Přidáme vykynutý kvásek, žloutky, tuk, sůl, rum a z tohoto vytvoříme těsto, které by mělo být vláčné. Necháme kynout asi jednu hodinu. Po vykynutí vykrajujeme lžící zhruba stejně velké tvary, které zakulatíme rukama a položíme na vál. Přikryjeme čistou utěrkou a necháme ještě kynout. Až kousky těsta vykynou, vytvarujeme z nich placky, uprostřed necháme důlek. Smažíme na rozpáleném tuku dozlatova. Pozor, je důležité, aby se koblihy smažily na mírném plameni, jinak by nebyly vevnitř prosmažené a zvenčí by se připálily. Po usmažení necháme okapat na roštu a plníme tvarohem, který jsme si smíchali s trochou mletého cukru. Nahoru dáváme marmeládu nebo povila. Hotové koblížky ještě pocukrujeme moučkovým cukrem přes sítko.

 

Potřebujeme:

250 g hladké mouky

250 g polohrubé mouky

50 g cukru

50 g másla nebo Hery

4 – 5 žloutků

40 g droždí

Kůra z jednoho citronu

Špetka soli

2 polévkové lžíce rumu

Mléko či smetana dle potřeby

100 % tuk na smažení

Povidla

Mletý cukr

 

Tvaroh