Česnek medvědí

(latinský název Allium ursinum, čeleď Alliaceae, česnekovité)

Medvědí česnek se vykytuje na velkých plochách, převážně v lesních stinných oblastech. Najdeme ji již zjara, kdy ze země vyrůstají první lístky. Bílé kvítky rozkvétají v květnu. Právě podle nich bezpečně poznáme i na dálku, že se blížíme k místu, kde medvědí česnek roste, neboť kolem sebe šíří výraznou vůni. Rostlina je chráněná.

Z listů medvědího česneku je skvělý salát, který má výrazné antioxidační účinky. Výborný je i na způsob špenátu. Dále se používá do omáček, tvarohových pomazánek, polévek, ale i jako obyčejný kuchyňský česnek.

Pokud se vydáme na sběr medvědího česneku, pamatujme, že listy je třeba uchovávat v chladničce, jelikož rychle ztrácejí vůni. Pokud je nakrájíme na tenké pásky, dají se snadno usušit.

Pozor – česnek medvědí se dá zaměnit za listy jedovaté konvalinky vonné. Rozdíl poznáme, když utrhneme lístek, rozmačkáme ho v dlani a přičichneme. Pokud nevoní po česneku, jedná se o konvalinku.

 

Léčebné účinky – Medvědí česnek má silné antibiotické účinky, působí protizánětlivě. Pozitivně ovlivňuje trávicí systém, působí proti vysokému krevnímu tlaku. Pokud nás trápí kornatění tepen, sázka na medvědí česnek je trefa do černého!

Více z této kategorie: « Hořčice rolní Bazalka pravá »