Starý Hrozenkov

Obec Starý Hrozenkov se rozkládá v malebné krajině chráněné krajinné oblasti Bílých Karpat na jihovýchodní Moravě. Je zároveň obcí, která leží na pohraniční oblasti se Slovenskem. První osídlení této oblasti je datováno již v 11. století, kdy se na tomto území rozkládalo několik obydlí rozprostírající se po celé ploše nynější i sousedních obcí. Tato oblast byla svobodným územím, které se často nazývalo jako „Hrozné Pusty“ či „Pusty Hrozinkow“. Ve století devatenáctém získalo toto území dnešní označení Hrozenkov. Na tomto území trpěli obyvatelé nájezdy Turků, Tatarů, Kumánů a Kuruců. Lidé zde tato těžká léta přežívali prostřednictvím chovu dobytka, zemědělské činnosti. Zřejmě i z tohoto důvodu se lidé dodnes přidržují tradičních rituálů, jako je např. kroj, vyšívání či místní písničky a nářeční zvyklosti.

Památky, které činí Starý Hrozenkov turisticky atraktivní, jsou např. Kostel Panny Marie z 18. století, ale i socha sv. Jana Nepomuckého či kaplička ze 17. století.

Ani kulturní život obce není nijak opomíjení hodný. Tradičně se zde konají např. Kopaničářské slavnosti za účasti všech místních kulturních sdružení.

 

Kontaktní údaje:

Obec Starý Hrozenkov

Starý Hrozenkov 3

687 74 Starý Hrozenkov

Telefon: 572 696 111

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.staryhrozenkov.cz

  • 0

Vyškovec

Obec Vyškovec se nachází v příhraniční oblasti jihovýchodní Moravy. Obec je obklopena malebnou přírodou Bílých Karpat. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1830. Obec však byla dlouho osadou kopaničářského stylu, a tak se není čemu divit, že místní domy jsou roztroušeny dál od sebe. Místní domy byly dříve roubenky se slaměnými střechami, kde se místní obyvatelé živili především dřevorubectvím a obchodem. Typické kopaničářské stavby se dochovaly i dodnes. Jsou místními památkami a jedná se o domy č. p. 12, 40, 63 a 44.

K dalším zajímavostem obce Vyškovec patří i horská kaple Panny Marie Královny na hřebenech Bílých Karpat. Tato kaple je zajímavá i novou zvoničkou, která spustí hudbu automaticky po příchodu návštěvníka. Obdivovat zde můžete např. tradiční kopaničářské výšivky. Další památkou Vyškovce je památník věnovaný americkým letcům.

To však není vše, čím se může Vyškovec pochlubit. Nachází se zde totiž i přírodní památka Chmelinec, což jsou mokřadní louky s mnoha druhy ohrožených rostlin a živočichů. Další blízkou přírodní památkou je přírodní rezervace Ve Vlčí. Obec má dokonce svůj vlastní termální pramen.

 

Kontaktní údaje:

Obec Vyškovec

Obecní úřad

Vyškovec 65

687 74 Starý Hrozenkov

Telefon: 572 696 952, 777 220 803

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.vyskovec.cz

  • 0

Vápenice

Obec Vápenice se rozkládá na jihovýchodní Moravě blízko Starému Hrozenkovu. Tato obec byla původně kopaničářskou osadou založenou v roce 1740, kdy původními obyvateli byli paliči vápna v bílých vápenných pecích. Odtud pochází i název obce Vápenice. Dalšími činnostmi, kterými se soudobí obyvatelé živili, byl chov dobytka, zemědělství a dřevorubecké řemeslo.

Obec Vápenice patřila až do roku 1919 pod Starý Hrozenkov. V tomto roce se od něj však odtrhla a Vápenice se staly samostatnou obcí. Roku 1980 se k Hrozenkovu opět připojily, avšak od roku 1991 jsou Vápenice znovu samostatné.

Vápenice vybízejí svou nádhernou přírodou k odpočinku a rekreaci. Na své si zde přijdou i milovníci zimních sportů, kteří mohou navštívit nedaleký Mikulčin vrch.

Obec Vápenice žije bohatým kulturním životem. Kulturní a společenské akce často doprovází místní Mužský sbor z Vápenic. K takovýmto akcím patří např. fašankové slavnosti, košt pálenek, setkání heligonkářů, dětský den aj.

 

Kontaktní údaje:

Vápenice 75

687 74 Starý Hrozenkov

Telefon: 572 696 113

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.vapenice.cz

  • 0

Strání

Obec Strání je příhraniční obcí v části jihovýchodní Moravy. Žije zde více než 3 600 obyvatel a celá obec se dělí na dvě části, a to Strání a Květnou. Obec Strání je ohraničena kopci malebné krajiny Bílých Karpat, v blízkosti se nachází i nejvyšší vrchol, Velká Javorina.

I když na území obce Strání byly nalezeny některé artefakty již z doby kamenné, historicky cennější jsou zmínky o obci pocházející z doby středověku. Nacházelo se zde několik stěžejních cest, po kterých chodili nejen obchodníci směřující k Baltskému moři, ale také nájezdníci z Uher, Turci či Tataři.

V obci se nachází mnoho zajímavých památek, jako např. Kostel Povýšení svatého Kříže, socha svatého Jana Křtitele, zámeček Strání a několik venkovských usedlostí majících historickou i kulturní hodnotu.

 

Strání je obcí s velkou kulturní tradicí. Tradičně se zde pořádají fašankové slavnosti, straňanské hody, ale i další akce týkající se rodinné pohody. Např. Výlet do pohádky, Pochod rodičů s dětmi. Velký význam má i mezinárodní akce Javorinské slavnosti. Velmi vyhledávaným kulturním zážitkem je i silvestrovský přechod Bílých Karpat, jehož zlatým hřebem bývá hořící vatra přímo v centru obce Strání. Ve Strání působí i mnoho kulturních spolků, a to dechové hudby a folklorní soubory.

 

Kontaktní údaje:

Obecní úřad Strání

Na Kopci 321

687 65 Strání

Telefon: 572 695 210

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.strani.cz

  • 0

Slavkov

Obec Slavkov se nachází v centrální části Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. To nejkrásnější, co Slavkov nabízí, je dozajista krásná příroda, kterou ocení nejen turisté, ale i místní obyvatelé. Nacházejí se zde také tři zvláště chráněná krajinná území, a to Porážky, Kolo a Dolněmčanské louky. Slavkov pochází už ze 13. století, kdy první historická zmínka o této obci pochází již z roku 1261. Historie obce nebyla stále růžová, těžká léta zažila zejména v období třicetileté války a v průběhu celého 17. století, kdy došlo k vypálení celé obce. Ani v období druhé světové války nebyl Slavkov nijak nečinnou obcí. Aktivně zde pracovala protifašistická skupina Jana Rožnovského, ale také se obec věnovala tisku ilegálních listin. V prostorách slavkovského lesa jsou dokonce postaveny dva bunkry pro hledané lidi. Celou tuto dobu připomíná v obci památník osvobozeným a pamětní deska věnovaná Janu Rožnovskému.

Kromě těchto pamětihodností se ve Slavkově nachází další zajímavosti, jako např. Kaple Nejsvětější Trojice z 18. století, dále zvonice z 18. století, která měla původně upozorňovat na blížící se nebezpečí. K dalším památkám patří několik kamenných křížů a římskokatolická kaple sv. Zdislavy.

Ani kulturní stránka obce není nijak ochuzená. V obci působí spolek dobrovolných hasičů, TJ Sokol, vodácký oddíl, klub důchodců a sdružení myslivců. Dále se zde pořádají tradiční kulturní akce, jako např. fašank, plesy, setkání klubu důchodců aj.

 

Kontaktní údaje:

Obecní úřad Slavkov

Slavkov 114

687 64 Slavkov

Telefon: 572 648 823

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.obecslavkov.cz

  • 0

Lopeník

Obec Lopeník se rozkládá v malebné krajině Bílých Karpat. Nachází se také na území Moravských kopanic, které se rozkládají na pomezí hranic se Slovenskem. Obec vznikla v roce 1791, do této doby zde byly pouze jednotlivá stavení, jejichž obyvatelé se živili chovem dobytka, kácením dřeva a výrobou dřevěného nářadí. Kvůli své nepřístupné poloze patřila obec k jedné z nejzaostalejších obcí této oblasti.

V okolí obce se nachází mnoho přírodních krás, které jsou vyhledávaným cílem milovníků přírody. Patří k nim např. přírodní památka Grůň, přírodní památka U zvonice či pastviny s mnoha chráněnými druhy rostlin a živočichů.

Obec a její okolí trpěla často nájezdy Turků a Uhrů, kteří zdejší osady decimovali. Ani území Moravských kopanic nebylo velmi příznivé pro zemědělství. Snad i tyto tvrdé zkušenosti lidí s přírodou a ostatními kulturami formovaly jejich svéráznou podobu, která se zachovala i dodnes, a to v tradičních lidových krojích, typických stavbách, lidových písních. Dokonce i v samotné obci Lopeník najdeme typickou kopaničářskou stavbu, a to dům č. p. 141. Dalšími památkami, které obec zdobí, jsou místní zvonice, kříž, ale i památka na oběti z 2. světové války.

 

Obec Lopeník je vyhledávána i turisty, a to především pro příjemnou rekreaci, kterou obec nabízí. Najdeme zde mnoho rekreačních osad a ubytoven, např. na Mikulčině vrchu a na Trojáku. Nacházejí se zde 3 značené turistické trasy a cyklostezky.

 

Kontaktní údaje:

Obec Lopeník

Lopeník 211

687 67 Březová

Telefon: 572 646 900

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.obec-lopenik.cz

  • 0

Horní Němčí

Obec Horní Němčí leží na jihovýchodě Moravy v krásné přírodě Bílých Karpat a Velké Javořiny. První zmínky o obci pocházejí už ze 13. století, kdy se na tomto území usadil rod Hrabišiců, který zde kolonizoval kolonisty německého původu. Za dlouhá staletí se zde vystřídalo několik šlechtických rodů. Ono zmiňované osidlování německými kolonisty mělo zajisté i vliv na vznik názvu obce, byli označování jako Nemtschi a Nempczi. Slovo horní bezpochyby souvisí s polohou obce, ale je také oddělením od Dolního Němčí.

Dolní Němčí je známé především krásou svého přírodního prostředí, kde se na lukách nachází několik ohrožených druhů rostlin a motýlů. Také turistické cíle kolem této obce patří mezi místa vyhledávaná milovníky přírody. Patří mezi ně např. národní přírodní rezervace Porážky, přírodní památka Sviní hnízdo, přírodní rezervace Drahy, přírodní památka Bahulské jámy, přírodní památka Uvezené, přírodní památka Za lesem, ale také Velká Javořina. V samotné obci je k vidění kostel sv. Petra a Pavla, kaplička sv. Jana Nepomuckého, kaple Božího těla, ale i několik křížů.

 

Obec pravidelně pořádá mnoho kulturních akcí, které jsou vyhledávány širokým okolím. K těmto akcím patří např. košt slivovice, fašank, hodové slavnosti, aj. V obci působí také folklorní soubor Horněmčí a smíšený pěvecký sbor Horněmčané.

 

Kontaktní údaje:

Obec Horní Němčí

Horní Němčí 113

687 64 Horní Němčí

Telefon: 572 648 821

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.horninemci.cz

  • 0

Dolní Němčí

Obec Dolní Němčí se nachází na jihovýchodní straně od města Uherské Hradiště. První doklady o vzniku obce pocházejí již ze 13. století. Původně na místě dnešního Dolního Němčí bývala pouze kolonie několika obyvatel, která se postupem času rozrůstala. Ve 12. století území, na kterém se rozkládá i dnešní obec, bylo podnětem k bitvě mezi českými a uherskými vojsky, kdy každá ze stran bitvy měla za cíl získat území tzv. Lucké provincie. Česká vojska v bitvě zvítězila a tím potvrdila hranice českého státu lemující hřebeny Bílých Karpat. Vlčnovská tvrz byla centrem Luckého kraje, do kterého patřilo i Dolní Němčí. Později byla obec v nájmu Uherského Brodu, dále několikrát prodána a podstoupena Ostrohu. V 17. století zaznamenalo toto území vpád Kuruců, kteří za sebou zanechávali jen vypálené území. Přesto se Dolní Němčí přes toto poničení přeneslo a vyvinulo se do takové podoby, jakou známe dnes.

Obec Dolní Němčí čítá téměř 3000 obyvatel. Najdeme zde kanalizační zařízení, vodovody, ale také zdravotní zázemí, sportovní areál, základní a mateřskou školu, restaurační zařízení, kulturní prostory, nákupní střediska a další. Významnou složkou, která se podílí na prestiži obce, je výroba Baťovy obuvi, díky které se v obci rozrostla industriální zóna s mnoha pracovními místy.

K památkám, které dominují obci Dolní Němčí, patří hlavně farní kostel zasvěcený sv. apoštolům Filipu a Jakubovi.

 

V Dolním Němčí se pravidelně pořádají nejrůznější kulturní akce, jako jsou např. vaření trnek či dožínkové slavnosti, kterých se účastní i místní kulturní spolky, např. mužský pěvecký sbor Dolněmčané či soubor Dolněmčan.

 

Kontaktní údaje:

Obec Dolní Němčí

Nivnická 82

687 62 Dolní Němčí

Telefon: 572 648 721, 572 648 449

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.dolni-nemci.cz

  • 0

Březová

Obec Březová se nachází v těsné blízkosti hranic se Slovenskem. Najdeme ji na úpatí Velkého Lopeníku, což této obci zaručuje krásné prostředí malebné přírody protkané mnoha turistickými stezkami a cyklostezkami. Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty tvoří okolí obce, a nabízejí tak jejím návštěvníkům nádhernou podívanou spojenou s mnoha zajímavými turistickými cíli, např. Cestiska, Dubiny a Kalábová – domov mnoha překrásných vstavačů a orchidejí.

První zmínky o obci pocházejí už z roku 1492. Samotný název obce pochází od původních březových hájů, které zde rostly. Původně byla Březová jen osadou několika lidí, postupně se z ní však stala dnešní obec. Přispělo k tomu také založení cisterciáckého kláštera Smilheimu. Právě v oblasti dnešní Březové bylo rozmístěno několik dřevorubeckých chalup, které zajišťovaly městu dostatek stavebního materiálu. Obec byla v minulosti také zničena, a to v roce 1606 po vpádu sedmihradského knížete Štěpána Bočkaje. Později došlo k založení Nové Březové, jejíž obyvateli byli lidé z blízké Korytné. V dalších letech čelila Nová Březová několika sporům o půdu, a to především se sousedními obcemi. V roce 1621 byla znovu zničena vlivem nájezdů Gabora Bethlenema. I přes to byla zanedlouho vystavena další Nová Březová. Jelikož ale tento název byl pro lidi nepohodlný a zdlouhavý, stala se z obce dnešní Březová.

Dříve obec proslavily její sirovodíkové prameny, které nesly název Blumenbašská kyselka. Z původních šesti pramenů zde zůstaly jen dva, z nichž jen jeden je vhodný k pití – tzv. březovská kyselka. Tento léčivý přírodní pramen do Březové přilákal i skladatele Leoše Janáčka, kterému se malebná příroda kolem obce stala velkou inspirací.  Mezi další významné památky obce patří přilehlé pastviny – Cestiska, Dubina a Kalábová, která náleží do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Právě zde najdeme velkou pestrost jak zoologických, tak i botanických druhů. Místo, které určitě stojí za návštěvu, je také místní 20 m vysoká rozhledna Lopeník, která pochází z roku 2005 a je symbolem českého a slovenského přátelství. Poslední zajímavostí obce je kostel sv. Cyrila a Metoděje, na jehož místě původně stávala kaple z 15. století. Nejen památky zdobí obec Březová, ale i březovský kroj patří k jejím pokladům.

Obec Březová láká své návštěvníky i na kulturní a společenské akce, kde nechybí vystoupení místní dechové hudby Březovjané či folklorního souboru Dúbrava.

 

Kontaktní údaje:

Obec Březová

Březová 390

687 67 Březová u Uherského Brodu

Telefon: 572 695 728

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.obecbrezova.cz

  • 0
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS